Evde su kaçağı nasıl anlaşılır.?

Yaşadığımız alanlarla kötü koku olması duvar ıslanması yada alt komşuya su sızıntı şikayeti ile kapımıza gelmesiyle evde su kaçağı olduğunu kolay ve hızlıca anlaşılabilir ve müdahale de hızlıca yapılabilir. Çünkü suyun aktığı bölüm belli olacağı için banyo, tuvalet,mutfak su akıntısının denk geldiği yer basit önlemler alınarak su kaçağının önüne geçilebilir.

Ancak müstakil bahçeli evlerde yada bodrum kat zemin apartman dairelerinde bu iş bu kadar kolay olmayabilir. Evde su kaçağı nasıl anlaşılır sorusunun sorulması gereken yerdeyiz. Odalarda rutubet kokusu duvar boylarında kabarma parkelerde şişme görülüyorsa küçük böcekler çıkıyorsa  gidere dökülen su rogar a gelmiyorsa musluklar kapalıyken su sayacı dönüyorsa tesisat su kaçağı olduğunu anlayabiliriz.

Evde su kaçağı nasıl tespit edilir. Su kaçağı belirtileri var ise mutlaka uzaman tesisatçı çağırmalısınız kameralı cihazla su kaçağı tespiti yapan tesisatçı  tesisat testlerini yaparak işe başlamalı ve su kaçağı tespitinde en önemli tespit yöntemi tesisat kontrolünün sıralı yapılmasıdır. Kamera ile gider borularını görüntüleyerek işe başlamak doğru değildir. Gider borusu kaçak tespiti temiz su tesisatı test edildikten sonra kontrol edilmelidir. Su tesisat testi en ufak sızıntıyı bile gösteren cihazlarımız sayesinde kaçak noktasal olarak tespit edilebilir. Ancak gider borularında görüntüleme yöntemi boru kırık yada çatlağı yoksa tamamen tecrübe ile sınırlıdır. Yani su tesisatında basınçla kontrol edilebilir eve bir kaçak varsa basınç saati düşer, kaçak yok ise basınç sabit kalır. Gider borularına böyle bir test yapılması mümkün değildir. Ve temiz su tesisat kaçakları daha düşük maliyetlerle giderilebilir. Atık su borularında görüntüleme yapılırken önümüze çıkan tüm pürüzleri ele alarak kısmi onarım yapılamayacağı için komple değişim işlemine gidilir ve banyo yada tuvalet tabanı komple kırılmasa dahi kalebodur bütün olarak yaptırılmalıdır. Yeniden şap atılarak izolasyon sürülür ve sızdırmazlık sağlanır.

Evde su kaçağı tespiti yaptırırken kesinlikle eve gelen tesisatçının tüm tesisat kontrollerini yapabilecek donanımda olduğunu sormalısınız. Son günlerde ucuz su kaçağı tespiti yapan tesisatçı firmalar. 75 tl ye su kaçağı tespiti diyerek  servis kaydı hatta ses kaydı ile kendilerini garantiye alırlar.
Su kaçağı denince gider borularını kapsamadığı gider borularında kameralı görüntüleme işlemi için ek ücret talebinde bulunduklarını duyuyoruz. Yada tesisat ta kaçak yok gider boruları komple kırılıp değişmelidir şeklinde basit tesisatçı yorumlarıyla anlaşılan  servis ücretini alıp çekip giderler ve tesisat tamiri konusunda sizi baş başa bırakarak yeni usta arayışına geçmenizi sağlayabilir.
Su kaçağı tamiri kesinlikle tespit yapan usta tarafından yapılmalıdır. Nedeni ise inşaat tesisatı yapan ustalar daire içerisinde kırıp dar yerlerde kaynak yapamadıkları kayar mason takmayı bilmedikleri çok yerlerde görülmüştür. İnşaat ustasıyla tadilat ustası farklı vasıflara  sahip ustalardır. Bu nedenledir inşaat ustaları yevmiye mantığıyla tadilat ustaları ise götürü olarak iş yaparlar piyasada.

Kocaeli’nde evde su kaçağı tespiti Gebze tesisat kameralı cihazlarla garantili su kaçağı tespit ve tamir işlemleriniz yapar. Ve yapılan tadilatlar iki yıllık yazılı garanti altına alınır.

Evde su kaçağı nasıl anlaşılır.?” için 2 yorum

 1. Slm
  Banyo iç duvarın arka sındaki duvarda yeeden yukarı dogru ıslaklık var
  Tespit için kaç tl alıyorsunuz
  Yer osmangszi DARICA

  1. Merhaba 150 tl arıza tespiti için alıyoruz çıkan arıza durumuna göre tamirat ücreti yerinde belirleniyor
   uzman tesisatçı ekiplerimiz yapılacak işçilik ve kullanılacak malzemeye göre belirliyorlar

Bir cevap yazın