Cihazla Su Kaçağı Tespit Etme

Gebze su kaçağı tespiti ve tamiri yapmak için gerekli donanıma sahip gebze su tesisatçısı firma kategorisinde yer alan Gebze tesisat su kaçağı tespitinde kırmadan garantili servis hizmeti vermektedir.

Su tesisat borularının zaman içerisinde eskimesinden dolayı ya da tesisatın döşendiği ilk zamanlarda meydana gelen arızalar çevresel bazı faktörlerin bir araya gelmesiyle beraber ileri tarihlerde borunun su kaçırmasına neden olabiliyor. Bu makalede sizlere su kaçağı hakkında bilgi vermeyi ve cihazla su kaçağı tespit işlemi ile yaşadığınız problemden sorunsuz bir şekilde nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım. Çözüme ulaşmak için bu konuyu mutlaka anlamanız gerekir. Şimdi sizlere su kaçağı nedir, su sızıntısı neden olur, kaç çeşit su sızıntısı vardır ve bunların çözümleri nelerdir konuları tek tek açıklayacağız.

Su Kaçağı Nedir?

İş yerlerinde veya evlerde dış mekan veya iç mekanlarda maddi ve manevi olarak bizlere zarar veren her çeşit su boru sızdırması ve arızasına su kaçağı denmektedir. Oturduğunuz binada herhangi bir yerden su çıkmadığı halde gözle görülmeyen bir arıza meydana geldiyse bu durum su faturanıza etki ederek sizlere fazladan masraf çıkarır. Bu şekilde maddi zarara uğramış olursunuz. Ayrıca su akıntısı sebebiyle boya kabarması, parke şişmesi ve duvar alçılarının çatlaması gibi problemler her açıdan maddi zarar meydana getirir. Su kaçağı sorununun bir de manevi açıdan zararı vardır. İş yerinizde veya evinizde oluşan bir su kaçağının nedeninin patlak borudan olduğunu bildiğiniz halde bu duruma bir çözüm getirememek aşırı halde moralinizi alt üst eder. Tabi bir de dairenizde meydana gelen su kaçağında, su alt komşunuza akıyorsa bu soruna bir çözüm üretememek çok sinir bozucudur. Bu yönleriyle su kaçağı çok mühim bir arızadır.

Hemen Servis Tıkla Ara : 0262 743 60 75

Cep Telefonu Tıkla Ara : 0532 350 77 72

Gebze tesisat firması olarak dairelerde veya iş yerlerinde oluşan su kaçaklarının yerini kullandığımız akıllı cihazlar ile buluyoruz. Üstelik hiç bir yeri kırma dökme yapmadan tespit işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Profesyonel bir destek almak için bizi arayabilirsiniz.

Su Kaçağı Çeşitleri Nelerdir?

Plastik su borusunun patlaması
Bundan 20-25 yıl önce yapılan tesisatlarda plastik boru kullanılmıştır. Plastik borularda oluşan su arızalarını bulmak için özel cihazlar kullanırız. Ve bu boruların tamiri demir borulara göre daha kolaydır. Su tesisatının döşendiği ilk zamanlarda borunun darbe almasıyla veya tesisat ustasının kullandığı makine soğuk iken ve boru tozlu iken kaynak yapmasıyla plastik borularda çatlak oluşur.
Demir su borusunda çürüme ve su kaçağı
Demir su borularında çoğunlukla çürümeden dolayı su kaçağı oluşur. Esasen demir su borularında 25-30 yıldan önce su kaçağı pek görülmez. Nadiren çürüyen demir borunun devamında ek yeri olur ve o kısma kadar boru değiştirilerek bu problemden kurtuluruz. Lakin bazı demir borularda çürüme olayı yaygın olduğundan tamir edilemez. Bu tip durumlarda çürüyen boruları tamir etmenin yerine demir boruların sökülüp yerine plastik boru tesisatı çekilmesi gerekir.

Pis su pimaş borularında su sızıntısı
Su kaçağını bulmak için ilk önce temiz su boruları test edilir. Şayet temiz su boruları sağlam çıkarsa gider borularında pis su sızıntısı aranmaya başlanır. Kameralı cihazlar ile gider borusunun içi görüntülenir. Bu sayede gider borusunun içerisinde herhangi bir kırık, delik, borunun ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm yada conta sıyırması varsa görülür.

Kalorifer tesisatında su kaçağı
Pis su pimaş borularında ve temiz su borularında test yapıldığında herhangi bir arıza görülmüyorsa kalorifer tesisatında su kaçağı meydana gelmiş olabilir. Ayrıca kombi devamlı olarak su eksiltiyorsa buda su kaçağının bir belirtisidir. Kalorifer arızalarında merkezi sistem içerisinde daire girişinde vana bulunması gereklidir. Eğer bu vana yoksa test yapılamaz ve kaçak bulunamaz. Eğer dairenizde kombi varsa zaten test yapılması imkan dahilindedir.

Tavan ve duvarlarda nemlenme görülmesi
Su kaçaklarının çoğunlukla ilk başladığı anlarda beton suyu emer ve ortaya kabarma ve nemlenme çıkar. Su kaçağı arttıkça ve su betona işledikçe oluşan kabarmalar yerini damlamaya bırakır. Fakat oluşan her nemlenme ve kabarma su kaçağıyla ilgili değildir. Mesela banyo zeminine dökülen sular zeminde meydana gelen sızdırmazlık probleminden ötürü aşağı katın tavanında kabarma ve nemlenmelere yol açabilir. Veyahut sık kullanılan bir banyonun havalandırması yeterli düzeyde değilse rutubetten dolayı banyonun duvarlarında boya dökülmeleri görülebilir. İşte tüm bunlar su tesisat borularındaki arızalar ile ilgili olmayan problemlerdir. Bu tür problemlerin net bir şekilde çözüme kavuşması için cihazla su kaçağı tespiti zaruridir.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti

Termal kameralar ısıya duyarlı olarak çalıştıkları için genellikle kalorifer tesisatlarında ve sıcak su borularında oluşan arızaları tespit etmede kullanılırlar. Isınan bölgeler termal kamerada kırmızı olarak gösterilir. Su kaçıran borunun olduğu bölge ise daha geniş olarak termal kamerada ekrana yansır. Termal kamera ile su kaçağını tespit etmek için ihtiyaç duyulan bu görüntüyü alabilmek için yapılan hazırlıklar ve su kaçağını bilinçli bir şekilde arttırmak işin en zor kısmıdır. Ama bizim için kolay bir çalışmadır. Gebze tesisatı arayarak bilgi alabilir ve evinize servis çağırabilirsiniz.

Bir cevap yazın